Business lounge Warszawa Okęcie
Polska Wywiady i Rady

KOMFORT PRZED WYLOTEM – PORÓWNANIE SALONIKÓW BIZNESOWYCH WAW CHOPINA – OKĘCIE

dnia
16 listopada 2017
19 sierpnia 2017 miałem ciekawą możliwość oceny jakości i różnic pomiędzy 3 business lounge’mi warszawskiego lotniska Okęcie. Tego dnia odbywałem lot do Podgoricy. Fakt, że leciałem poza strefę Schengen pozwolił na ocenę saloników po obu stronach strefy odpraw paszportowych.

 

lotnisko WAW Chopina Warszawa Okęcie

lotnisko WAW Chopina Warszawa Okęcie

 

Pierwszy z odwiedzonych saloników biznesowych to business lounge „Polonez” zwykle używany przez latających w interesach pasażerów korzystających ze srebrnych lub złotych kart sojuszu „Star Alliance”.

Rano w dni powszednie jest tam bardzo tłoczno – mnóstwo osób, które w pośpiechu, przed wylotem samolotami LOTu, Lufthansy, Austrian, chcą się posilić, dokończyć mail lub spojrzeć na najnowsze newsy w TV. Umieszczenie dwóch niezależnych aneksów kuchennych w saloniku pozwala nieco rozładować tłok.

 

salonik Polonez WAW Chopina Warszawa Okęcie

salonik Polonez WAW Chopina Warszawa Okęcie

 

Legitymując się biletem wystawionym przez przewoźnika „Star Alliance” i korzystając ze srebrnej karty „Miles and More” wszedłem do saloniku koło południa, gdy ruch był zdecydowanie mniejszy a posiłki już obiadowe.

Od pewnego czasu na przystawki oferują tam smakowite frykasy – mnie najbardziej przypadają do gustu wędzone ryby i wędliny.

 

catering salonik Polonez

catering salonik Polonez

 

Do tego są sery i surowe warzywa. Z ciepłych dań można było spróbować zupy pomidorowej z makaronem, delikatnego kurczaka w sosie curry z niełuskanym ryżem.

 

wybór dań salonik Polonez, lotnisko Chopina

wybór dań salonik Polonez, lotnisko Chopina

 

Dodatkiem były grillowane warzywa. Soki, wina, cydr lubelski, mocniejsze alkohole znajdują się w chłodzonej lodowce lub są wystawione na ladzie. To co mocno odróżnia porównywane saloniki to dostępność prasy. Prócz prasy codziennej był tam spory wybór miesięczników; były to wyłącznie tytuły kobiece ale nie czułem niedosytu: dla mnie spojrzenie na świat oczami kobiet jest fascynującym doświadczeniem. Polecam Panom.

 

prasa salonik Polonez lotnisko WAW Chopina Warszawa Okęcie

prasa salonik Polonez lotnisko WAW Chopina Warszawa Okęcie

 

Lokalizacja saloniku jest korzystna, w okolicy bramek 25 i 26, mimo, że aby dostać się do saloniku trzeba korzystać z windy lub schodów (w górę ruchomych).

 

business lounge Preludium lotnisko WAW Chopina Warszawa Okęcie

business lounge Preludium lotnisko WAW Chopina Warszawa Okęcie

 

Drugim z odwiedzonych saloników był salonik „Preludium”. Zlokalizowany jest w strefie Schengen, w dalszej części lotniska, koło bramek 35 i 36. Mijając tzw. food court należy skorzystać z windy lub schodów, gdyż znajduje się on na niższej kondygnacji teminala, na poziomie płyty lotniska. Tym razem skorzystałem z karty „Korzyści i Przywileje”, która oferuje CITI Bank. Pozwala ona na wejście 2 razy w miesiącu do saloniku na polskim lotnisku, niezależnie z jaką linią lecimy (czyli również jak lecimy tzw. tanimi liniami bądź czarterem). Salonik ten jest niejako przypisany do programu „Flying Blue” Air France i stąd nie dziwi duży wybór prasy francuskojęzycznej.

 

salonik Preludium Warszawa Okęcie

salonik Preludium Warszawa Okęcie

 

Jedzenie, mimo, że podane w bardziej barowej a nie restauracyjnej formule, również smaczne i w wystarczająco bogatym wyborze. Krem z pomidorów, pierogi z mięsem i zapiekanka ze szpinakiem i salami były w ofercie tego dnia.

 

ciepłe posiłki - Preludium, lotnisko Chopina

ciepłe posiłki – Preludium, lotnisko Chopina

 

Sery, wędliny i polskie akcenty dopełniały ofertę dań. Z alkoholami i napojami było podobnie jak w „Polonezie”.

 

napoje business lounge Preludium, lotnisko Chopina

napoje business lounge Preludium, lotnisko Chopina

 

Mimo, że salonik akcentuje przywiązanie do ekologii – bezobsługowy żywy mech na ścianie – to niestety nie ma okien. Z drugiej strony wystrój i meble oceniłbym chyba najwyżej – przypadły mi do gustu ażurowe przepierzenia.

 

wnętrze - salonik Preludium Warszawa Okęcie

wnętrze – salonik Preludium Warszawa Okęcie

 

Korzystając z faktu, że Podgorica leży poza UE mogłem udać się do jedynego saloniku na Okęciu zlokalizowanego w części nieeuropejskiej lotniska.

 

salonik Bolero,lotnisko Chopina Warszawa Okęcie

salonik Bolero,lotnisko Chopina Warszawa Okęcie

 

Salon „Bolero” też jest umieszczony na poziomie „0” lotniska, wiec znów korzystamy z windy lub schodów. Wykorzystuję możliwość wejścia z kartą banku CITI tym samym konsumując limit miesięcznych wejść. Pewnie jakiś analityk zachodził w głowę po cholerę ten sam gość dwa razy korzystał z saloniku na lotnisku, raz za razem. Jak przeczyta tego bloga już będzie wiedział.

 

relaks przed odlotem w Bolero, lotnisko Chopina Warszawa Okęcie

relaks przed odlotem w Bolero, lotnisko Chopina Warszawa Okęcie

 

Obłożenie tego saloniku jest związane bezpośrednio z dalekimi lotami poza Europę i następuje intensywnymi falami. Gdy kończę pić okołopołudniową kawę salonik nagle pustoszeje bo właśnie zaczyna się boarding do Moskwy i Pekinu. Pasażerowi tutaj są również inni; bardzo wielu podróżnych tranzytowych z Azji i krajów byłego Związku Radzieckiego. Tu z ciepłych dań trafiam na quiche ze szpinakiem i na wspaniałe knedle ze śliwkami.

 

ciepły posiłek w Bolero - lotnisko WAW lotnisko Chopina

ciepły posiłek w Bolero – lotnisko WAW lotnisko Chopina

 

Z dań chłodnych obsługa proponuje wędliny, sery, jogurty. Z prasą jest bardzo słabo; albo już przebrana albo po prostu tu dostawy trafiają w za małej ilości. Polskich tygodników i miesięczników nie ma.

 

wybór prasy - Bolero, Warszawa Okęcie

wybór prasy – Bolero, Warszawa Okęcie

 

Jest za to rewelacyjny widok na samoloty i to te największe przylatujące do Warszawy; śledzenie procedur przyjęcia i przygotowania samolotów transkontynentalnych naprawdę wciąga! To tu „dokują” największe airbusy i boeingi Emirates, Qatar Airways czy Dreamlinery LOTu.

 

samoloty tuż za oknem - Bolero, lotnisko Chopina Warszawa

samoloty tuż za oknem – Bolero, lotnisko Chopina Warszawa

 

Podsumowując, dostępność i jedzenie wszędzie podobne a wystrój to kwestia gustu. Najlepszy wybór prasy w „Polonezie”, najlepszy widok w „Bolero” a najluźniej w „Preludium”.

TAGS
Krzysztof Kowalski
Warszawa, Polska

Kocham podróżować. Odwiedziłem jakieś 100 ciekawych regionów w ponad 60 krajach, na 6 kontynentach. Jeżeli też kochasz podróże, nie lubisz niepotrzebnie wydawać pieniędzy ale mieć możliwość umyć się chociaż raz dziennie, zawsze mieć dobre value for money i chcieć zobaczyć więcej i poczuć intensywniej to ten blog jest właśnie dla Ciebie! Kontakt: kowalski@justKowalski.pl

Polub mnie na Facebooku!
iVisa
Szybkie zawieranie ubezpieczeń
>