Hostel w Vang Vieng
Laos Wywiady i Rady

LAOS – PRAKTYCZNY PORADNIK

on
14 maja 2019
RADY I PORADY – LAOS
Do Laosu łatwo dostać się liniami Air Asia, przez Bangkok

Do Laosu łatwo dostać się liniami Air Asia, przez Bangkok

Jak się dostać? Wbrew pozorom do Laosu nie jest wcale tak trudno się dostać. Proponuję by dolecieć z Polski do Bangkoku. Czasami w promocji bilety z Polski do stolicy Tajlandii bywają nawet po 1500 złotych. Z Bangkoku, z lotniska DonMuang, latają samoloty do stolicy Laosu, Wientian, lub do najważniejszej atrakcji kraju, Luang Prabang. W obu przypadkach lot trwa około godziny. Ciekawa jest także możliwość połączenia zwiedzania Laosu z północną Tajlandią. Z tajskiego Chiang Mai też możne dolecieć tu samolotem (Tajlandię Północną opisałem tutaj, a także tutaj). Na długich, międzynarodowych trasach jeżdżą „autobusy-kuszetki” bo taka podróż może trwać nawet ponad 30 godzin.

Autobusy kuszetki - to musi być przygoda!

Autobusy kuszetki – to musi być przygoda!

Wiza? Laotańska wiza kosztuje 30$ i można ją uzyskać na lotnisku. Ja otrzymałem ją w Luang Prabang. Prócz 30$ potrzeba dwa razy po dolarze na opłaty manipulacyjne. Warto mieć je odliczone bo nie będzie problemu z wydawaniem reszty.

pokój w Wientian za 10USD

pokój w Wientian za 10USD

Waluta? 1 Euro to z grubsza 10,000 kipów (LAK). Ze względu na bliskość turystycznego giganta jakim jest Tajlandia w Laosie można płacić w tajskich bathach. Akceptuje się też amerykańskie dolary. Ja bym jednak optował za płaceniem w lokalnych kipach. Tak podawane są wszystkie ceny, a gdy płacimy w innej walucie zawsze przelicznik jest zaokrąglany, oczywiście na naszą niekorzyść. W Luang Prabang zaskoczyła mnie ilość bankomatów, są także punkty wymiany walut. Najlepsze kursy znalazłem na ulicy Ratsavong, tej ze sklepami jubilerskimi.

W Vang Vieng jest dużo agencji oferujących pakiety aktywności

W Vang Vieng jest dużo agencji oferujących pakiety aktywności

Zdrowie? Z opieką medyczną jest podobno kiepsko. Piszę „podobno” bo na szczęście nie miałem okazji tego sprawdzić. W wielu miejscach czytałem, że jest ona „podstawowa”. W poważniejszych przypadkach pacjenta wiezie się do Tajlandii.

Ceny? Jest tanio. 15,000 kipów kosztuje sycąca zupa „Pho” na nocnym targu, 25 – 50,000 drugie danie w restauracji. Piwo BeerLao między 10 a 15,000 LAK. (1 EUR = 10,000 LAK). Do transakcji kartą kredytową doliczane jest często 3%. Miejsca noclegowe chcą by płacić gotówką.

Kuchnia Laosu to często mieszkanka dań z Chin, Tajlandii i Wietnamu

Kuchnia Laosu to często mieszkanka dań z Chin, Tajlandii i Wietnamu

Noclegi? Z noclegami problemu większego nie ma. Spotkałem podróżników, którzy włóczyli się po regionie już 2 miesiące, a kolejne 2 mieli przed sobą. Zwykle byli wtedy w Wietnamie, Kambodży, Tajlandii, Singapurze i Malezji. Często mieszkali w salach wieloosobowych, w hostelach, gdzie za nocleg płaci się 3 – 4$. Ja wszedłem w luksusy; wybierałem „jedynkę” z własną łazienką, klimatyzacją i ze śniadaniem. Taki pakiet kosztował mnie 10 – 15$ za noc.

"Ibis" w Wientian; jeden z najdroższych hoteli

„Ibis” w Wientian; jeden z najdroższych hoteli

Transport? Dostępne są różne formy transportu. Miedzy miastami najczęściej jedzie się vanami. Popularna Toyota Hiace objeżdża miasto odbierając ludzi z pensjonatów i rusza w trasę; z LuangPrabang do VangVieng jedzie się 5 godzin/10€ i dalej do Wientian 4 godziny/5€. Po drodze 2 – 3 postoje. W miastach można pożyczyć rower lub motorower. W Vang Vieng dostępne są potężne Buggy. Taka maszyna, z silnikiem 1,0 i skrzynią A/T, to 10€ za godzinę. Prawo jazdy zbędne, paszport zostaje w depozycie. Tuk-tuki to nie tylko trójkołowce ale też małe ciężarówki z ławkami z tyłu.

Vany są popularnym środkiem transportu w Laosie

Vany są popularnym środkiem transportu w Laosie

Etykieta? W biurach informacji turystycznej i na niektórych folderach umieszczany jest fajny komiks pokazujący najczęstsze błędy w zachowaniu cudzoziemców. Uwaga na stopy, głowę i czułości. Stopy uważane są za nieczystą część ciała. Nie powinno się kierować stóp w niczyim kierunku, w tym w kierunku posągów Buddy. Dlatego siedząc w świątyni należy trzymać nogi pod sobą. Nie powinno się przechodzić nad niczyim ubraniem ani bagażem (na przykład w zatłoczonym środku komunikacji). Głowa jest świętą częścią ciała i nie powinno się dotykać niczyjej głowy, nawet dziecka. Nie powinno się dawać ponosić emocjom ani podnosić głosu. Uściski, pocałunki a nawet trzymanie się za rękę nie jest mile widziane.

Savoir Vivre w Laosie

Savoir Vivre w Laosie

TAGS
Krzysztof Kowalski
Warszawa, Polska

Kocham podróżować. Odwiedziłem jakieś 100 ciekawych regionów w ponad 60 krajach, na 6 kontynentach. Jeżeli też kochasz podróże, nie lubisz niepotrzebnie wydawać pieniędzy ale mieć możliwość umyć się chociaż raz dziennie, zawsze mieć dobre value for money i chcieć zobaczyć więcej i poczuć intensywniej to ten blog jest właśnie dla Ciebie! Kontakt: kowalski@justKowalski.pl

Polub mnie na Facebooku!
>