OŚRODKI NARCIARSKIE SŁOWACJI
Słowacja to jedna z ulubionych zimowych destynacji Polaków. Zimą, w wielu miejscach, Polacy stanowią największa grupę narodowościową, zrównując się z rodzimymi Słowakami. Warunki naturalne Słowacji (do 80% terytorium znajduje się na wysokości 750 m n.p.m.) pozwalają na funkcjonowanie około 100 ośrodków narciarskich, które są obsługiwane przez ponad 450 kolejek linowych i wyciągów.
Jasna – Chopok
Ośrodek narciarski Jasna-Chopok oferuje 50 km przygotowanych tras narciarskich o różnym poziomie trudności. Mamy możliwość jazdy po stokach północnych i południowych, które połączone są ze sobą na szczycie góry (2004 m.n.p.m.). Tam też znajduje się restauracja „Rotunda“, zapewniająca widok niemal 360 stopni. Gdy zdecydujemy się na pakiet porannej jazdy “Fresh Track“ to dwugodzinną sesję jazdy na stokach – gdy będziemy mieli infrastrukturę niemal wyłącznie dla siebie – zakończymy śniadaniem z lampką szampana, właśnie w „Rotundzie“.

Chopok oferuje stoki położone po północnej i południowej stronie
Jeśli chodzi o wyciągi to całkowitą nowością (gotowa na sezon 2022/2023) jest kolejka gondolowa A6 Biela Púť – Priehyba, która 10cio krotnie zwiększyła przepustowość istotnego połączenia na szczyt Chopoka, likwidując swoiste „wąskie gardło” połączeń narciarskich. Ta inwestycja pochłonęła 17 mln euro, gdyż przy okazji przebudowano całkowicie system naśnieżania, włączając do niego możliwość naśnieżania kolejnych stoków, w tym trasy numer 6. Sezon zimowy 22/23 to także upowszechnienie niezwykle zaawansowanego systemu zarządzania śniegiem, jakim jest SNOWSat, który wykorzystuje satelitarny pomiar grubości pokrywy śnieżnej (dokładność do 3 cm) i zapewnia geolokalizację ratraka.

50km tras w ośrodku Jasna – Chopok; jest w czym wybierać
Wśród wyciągów warto także zwrócić uwagę na kolej gondolową Funitel, która dzięki specjalnemu systemowi prowadnic umieszczonych na dwóch linach jest odporna na silny wiatr, nawet do 120 km/h. Ośrodek szykuje uruchomienie wyciągu orczykowego C6 Zadné Dereše (stan na styczeń 2023). Mimo, że orczyki kojarzone są z czasami minionymi to ten jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją długość, która wynosi ponad 1,5 km. Słowacy często określają go mianem „kultowy” i czekają z niecierpliwością na ceremonię otwarcia.
Amatorzy białego szaleństwa będą mogli korzystać z ulepszonego transportu autobusem do ośrodka Jasna-Chopok po zaparkowaniu auta na bezpłatnym parkingu zlokalizowanym przy wjeździe do Doliny Demianowskiej. Skibus – odjeżdżający co 15 minut – zawiezie nas prosto do dolnych stacji wyciągów.
Więcej informacji na Jasna – Chopok po polsku
Tatrzańska Łomnica – Tatry Wysokie
Tatry Wysokie są popularnym miejscem spotkań polskich narciarzy. Przyjeżdżają oni tu ze względu na ciekawe stoki w „alpejskim” otoczeniu. Niektórzy uważają te 24 kilometry dobrze utrzymanych tras z ekspozycją na nagie skały, rumowiska i najwyższe szczyty za najlepsze w regionie.

Wyciągi i stoki Tatrzańskiej Łomnicy
Prócz nart w rejonie Tatr Wysokich mamy kilka dodatkowych atrakcji. Na Smokowieckim Siodełku (Hrebienok) już po raz dziesiąty powstała niepowtarzalna budowla – Tatrzańska Świątynia Lodowa. Tym razem inspiracją do stworzenia lodowej megarzeźby (225 ton lodu) była wyjątkowa budowla sakralna, jaką jest Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Przy poprzednich edycjach wielkie bryły lodu mogliśmy oglądać tylko z przodu. Nowością tegorocznej edycji jest możliwość wejścia między lodowe ściany budowli i dzięki temu podziwiania precyzyjnych detali z innej perspektywy. Przy sprzyjających warunkach z Hrebienoka możemy zjechać na sankach na sam dół, dzięki 2,5 kilometrowej trasie.

Jadąc na kanapie w Tatrzańskiej Łomnicy możemy – przy dobrej pogodzie – oglądać najwyższe szczyty Tatr
Niezmiennie wyjątkowym przeżyciem będzie wjazd wagonikiem na majestatyczną Łomnicę (Lomnický štít). Dla Polaków fakt, że znajdujemy się aż ponad 130 metrów wyżej (2634m.) niż najwyższy polski szczyt, jakim są Rysy, będzie dodatkową atrakcją. Z czerwonej kabiny wagonika można z góry oglądać najbardziej stromą trasę narciarską na Słowacji, w Łomnickiej Przełęczy. Ze względu na wyjątkowość tego miejsca i konieczność zachowania nienaruszonej biorównowagi ten stok nie jest nigdy sztucznie naśnieżany.
Słowackie ośrodki narciarskie Jasna – Chopok i Tatrzańska Łomnica będą korzystać z dynamicznego systemu ustalania cen, jakim jest GOPASS. Kupowane z wyprzedzeniem on-line karnety są tańsze niż te, które kupimy w ostatniej chwili. I tak, na przykład, wspomniany wcześniej poranny Fresh Track, którego podstawowa cena wynosi 69 euro w specjalnych ofertach GOPASS można wykupić za 45 euro. Parking przy dolnej stacji wyciągu w Tatrzańskiej Łomnicy będzie nas kosztował 5 euro (cena standardowa – 10 euro). Nowością jest możliwość – także dzięki systemowi GOPASS – skorzystania z oferty kompleksów basenów i kąpielisk termalnych. Jeżeli chcielibyśmy któregoś dnia zrezygnować z nart to wstęp do aquaparków będzie gratis.
Więcej informacji na Gopass
Rohacze – Spalena
„Ski Roháče Spálená” to ośrodek narciarski w Tatrach Zachodnich, a pasmo Rohacze znajduje się, mniej więcej, po zachodniej stronie Doliny Chochołowskiej. Przekraczając przejście graniczne w Chochołowie mamy do pokonania jeszcze tylko 35 km. Po drodze mijamy Zuberec, które zapewnia dobrą bazę noclegową, a na jego obrzeżach jest ulokowane, warte odwiedzenia, Muzeum Wsi Orawskiej. Rohacze cechuje wyjątkowy mikroklimat – śnieg na stokach pojawia się wcześnie i utrzymuje nawet do początku maja. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że tutaj szanse na „majówkę” na nartach są naprawdę duże.

Rohacze – Spalena; prawdopodobnie najdłuższy sezon na nartach
Nowoczesna kanapa rozpoczyna swój kurs na poziomie 1037 m n.p.m, a kończy na 1498 m n.p.m. Jest jeszcze jedno krzesełko oraz orczyk poprowadzony wzdłuż najciekawszego fragmentu stoku. Niedługo pojawi się bardziej wypłaszczona trasa przez las, która ominie „ściankę” zlokalizowaną pod koniec trasy. To co jest wyróżnikiem ośrodka „Ski Roháče Spálená” to „alpejskie” widoki na ośnieżone tatrzańskie szczyty; szczególnie dobrze je widać, gdy jedziemy wyciągiem.

Trasy ośrodka Rohacze – Spalena (Tatry Zachodnie)
Warto wspomnieć, że przy dolnej stacji jest duży – bezpłatny zimą – parking, a w głównym budynku znajduje się nowoczesna, samoobsługowa restauracja („kapuśniak” – 4eur, gulasz z knedlikami – 6,50eur). Najtańszy karnet w najwyższym sezonie kosztuje 24eur pozwalając na jazdę przez 2 godziny. Karnet całodzienny to wydatek 36eur. Są zniżki dla dzieci i seniorów oraz pozasezonowe.
Więcej informacji na Rohacze – Spalena
Kubińska Hola
„Kubínska Hoľa” to ośrodek narciarski na przedmieściach miasta Dolny Kubin. Jadąc od przejścia granicznego w Czyżnem mamy do przejechania 50 km, co przekłada się na nieco ponad godzinę jazdy. Po drodze mijamy jeden z najbardziej malowniczych zamków całej Słowacji, jakim jest Zamek Orawski. Dobrą bazą noclegową jest Dolny Kubin, ale także jadąc już w kierunku samej stacji narciarskiej będziemy mijać kwatery prywatne i domy do wynajęcia. Dla najbardziej wymagających można polecić nocleg w Hotelu Green, który znajduje się ok. 200 metrów od stoku. Ten hotel oferuje to co potrzeba dla zapewnienie komfortowego wypoczynku, łącznie z dobrym zapleczem wellness i narciarnią. Głównym elementem infrastruktury Kubińskiej Holi jest sekwencja dwóch wyciągów krzesełkowych, która wywozi nas z poziomu 720 m n.p.m. niemal na sam szczyt, z którego rozpościerają się piękne widoki przy dobrej pogodzie (1396 m n.p.m.).

Plan tras Kubińskiej Holi
Wzdłuż stoków możemy korzystać z kilku wspierających jazdę orczyków, z których jeden jest przeznaczony dla początkujących. Gdy po kilku zjazdach czerwonymi trasami zapragniemy chwili wytchnienia warto pojechać „niebieską”, która jest szeroką nartostradą poprowadzoną malowniczo przez las. Ceny karnetów to 27eur za 2 godziny jazdy i 37eur za karnet całodzienny (od tego obowiązują różne zniżki dla najmłodszych i najstarszych). Jako, że pół stoku jest oświetlone to można jeździć na nartach także po zmierzchu (w styczniu 17,00 – 20,30). O śnieg nie należy się zbytnio martwić – wzdłuż tras zamontowano 120 armatek śnieżnych. Przy dolnej stacji wyciągów jest duży parking, wypożyczalnie sprzętu i kilka miejsc, gdzie można się posilić i odpocząć.
Więcej informacji na Kubińska po polsku

Kubińska Hola
Orawski Haj – Brezovica
Tuż za polską granicą, bo tylko 15 km od Chyżnego znajduje się kompleks „Oravský Háj”. To komfortowe miejsce dla wymagających gości. Historyczne zabudowania starego wodnego młyna (obecnie recepcja, bar i restauracja) są centrum ośrodka. Wokół, na dużym terenie pełnym zieleni, zostały rozlokowane stylowe i przestronne domki. Goście mają do dyspozycji budynek wellness z basenem i strefą saun.

Oravsky Haj to komfortowy ośrodek wypoczynkowy 15km od polskiej granicy
Oravsky haj ma własną fermę i ogród warzywny – produkty wykorzystuje w kuchni i na tworzenie unikalnych przetworów, sprzedawanych na miejscu. Do serwowanych potraw dobrze się komponują tokajskie wina, a w podziemiach jednego z budynków jest piwniczka degustacyjna winnicy Chateau Grand Bari. Miejscowa stadnina ma na stanie 40 koni. Nie będą się tu nudzić ani dorośli, ani dzieci. Ci drudzy mają salę zabaw i mogą korzystać z programu animacji. Ośrodek bardzo podkreśla swój ekologiczny profil – aż 60% energii jest pozyskiwana z fotowoltaiki, a na miejscu jest ładowarka dla aut elektrycznych.

Strefa wellness to silny atut ośrodka Orawski Haj
Więcej informacji na Oravsky Haj
Dopełnieniem całego pakietu atrakcji jest możliwość jazdy na nartach. Bezpłatny skibus zawiezie chętnych na niedaleki (ok. 2km) stok Brezovica. Tam do dyspozycji jest 800 m orczyka obsługującego dwie trasy (dla uczących się jest oddzielny orczyk). Karnet na 3 godziny kosztuje 12eur.
Więcej informacji na Skicentrum Brezovica

Brezovica, prócz orczyka dla dobrych narciarzy, oferuje oddzielny stok dla uczących się
Wśród około 100 ośrodków narciarskich znajdujących się na Słowacji, są takie które dysponują kilkudziesięcioma kilometrami tras i mnogością opcji jazdy na nartach. Są także mniejsze – jak opisane w tekście – które standardem usług nie odstają od najbardziej rozpoznawalnych, a zlokalizowane są bardzo blisko polskiej granicy. To one mogą stanowić idealną ofertę na przedłużony narciarski weekend dla mieszkańców południa Polski.
Warto także zwrócić uwagę, że ze względu na tak liczną obecność Polaków, powszechna stała się znajomość podstaw języka polskiego wśród osób pracujących w tamtejszej turystyce. Niezależnie czy znajdziemy się w hotelu, aquaparku, restauracji czy wypożyczalni sprzętu z łatwością możemy porozumieć się po polsku. Ma to szczególne znaczenie, gdy wybierzemy się na Słowację z dziećmi. Oddając je pod opiekę trenera mamy gwarancję, że zapewniamy im bezstresowe i bezpieczne lekcje dzięki sprawnej komunikacji w języku ojczystym.