Donovaly, fot. Marek Hajkovsky
Słowacja

KAMERALNE CENTRA NARCIARSKIE SŁOWACJI

on
2 marca 2024

Do najbardziej znanych ośrodków narciarskich Słowacji zalicza się Jasną / Chopok, Wysokie Tatry i Kubińską Holę. One są bez wątpienia silnym magnesem, który przyciąga rzesze narciarzy i pozwala na spędzenie całego, aktywnego narciarskiego urlopu. Zostały one opisane szerzej tutaj. Jednak górzysty kraj jakim jest Słowacja dysponuje także innymi centrami sportów zimowych, które mogą stanowić ciekawą alternatywę dla tych najbardziej uznanych.

Donovaly

Ośrodek narciarski Donovaly jest położony w sercu środkowej Słowacji, między pasmami Niskich Tatr i Wielkiej Fatry. Ze względu na panujący tu mikroklimat śniegu zwykle jest tu pod dostatkiem. Ale będąc w Donovaly nawet przy kapryśnej, zimowej pogodzie jest co robić.

Ośrodek w Donovaly to nie tylko narty i snowboard; tutaj odbywają się też zawody psich zaprzęgów

Ośrodek w Donovaly to nie tylko narty i snowboard; tutaj odbywają się też zawody psich zaprzęgów

Oficjalna nazwa ośrodka to „Park Snow Donovaly”, a trasy narciarskie biegną po stokach dwóch gór: Nova Hola, z najdłuższą tutaj kolejką krzesełkowo-gondolową Telemix o długości 1312 m i Zahradiste, z kolejką krzesełkową o długości 774 m. Są tu też orczyki, które pozwalają na łączenie tras i wybieranie z nich najciekawszych fragmentów. Są one także dużym ułatwieniem dla uczących się narciarstwa czy snowboardu. Sumując, narciarze i snowboardziści mogą korzystać z 19 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, przygotowanych zarówno dla początkujących, jak i narciarzy-profesjonalistów.

Miejscowość Donovaly szybko się rozwija. Przybywa tu kilkugwiazdkowych hoteli, widać tu też mniejsze pensjonaty, co powoduje, że zakwaterowanie jest dostępne w przedziale 2ch – 4ch gwiazdek. Jednym z korzystniej zlokalizowanych obiektów jest Hotel Galileo Donovaly, który ma 4 gwiazdki, z okien którego roztacza się widok na stoki narciarskie.

Wellnes w Hotelu Galileo

Wellnes w Hotelu Galileo

Na parterze jest kilka pomieszczeń stylizowanych na ekskluzywny, angielski klub, z ciężkimi skórzanymi fotelami, oszczędnym oświetleniem i meblami z litego drewna. Dopełnieniem stylu wyspiarskiego jest jeden pokój przeznaczony na palarnię cygar. Na najwyższym piętrze jest dobrze zaprojektowane wellness, skąd można podziwiać górskie zachody słońca.

W Donovaly wiele nazw jest kilkujęzycznych, ale to nie powinno dziwić. Ośrodek jest położony w podobnej odległości od największych miast w regionie. Łatwo jest tu dojechać z Bratysławy, Krakowa, Katowic i Budapesztu. Nadaje to tutejszemu kurortowi nieco kosmopolityczny charakter, bo często polski miesza się z węgierskim, a słowaccy gospodarze na oba scenariusze są przygotowani.

Oprócz oferty jazdy w ciągu dnia „Park Snow Donovaly” proponuje jazdy wieczorne i poranne. Codzienna wieczorna jazda zaczyna się o 15:30, a kończy o 20:00. Wtedy to obecność na stokach urozmaicają DJ’e i imprezy après-ski – nawet osoby nie jeżdżące na nartach będą się dobrze bawić. A co z rannymi ptaszkami? Dla nich przygotowano poranną jazdę po świeżym śniegu i bogate śniadanie tuż po niej. „Fresh track” to coś, co docenią dobrzy narciarze gdyż ten koncept łączy wyśmienicie przygotowane stoki z delikatną nutką ekskluzywności. W „Park Snow Donovaly” wygląda to tak, że narty wpina się o 7,00 i do 8,30 wszystkie stoki są dostępne dla bardzo ograniczonej liczby narciarzy (maksymalna gwarantowana liczba to 50 osób). Po nocnej pracy ratraków organizatorzy zapewniają śnieżny „sztruks” na trasach. Od 8,30 lampką szampana rozpoczyna się śniadanie w „Husky Bar”. Możliwość jazdy na porannym stoku jest oferowana co sobotę.

Ośrodek narciarski nie zapomina także o narciarzach biegowych, dla których przygotowano 5 tras biegowych o długości ponad 30 km, które prowadzą po terenach atrakcyjnych widokowo. Zależnie od pogody dostępne w Donovaly są także: lodowisko do jazdy na łyżwach, paralotniarstwo, psie zaprzęgi, wędrówki na rakietach śnieżnych i wiele więcej.

Kolacja z muzyką na żywo - jedna z atrakcji Donovaly

Kolacja z muzyką na żywo – jedna z atrakcji Donovaly

Gdy nastanie wieczór gości Donovaly kusi lokalny browar rzemieślniczy. „Donovalský Pivovar” staje się niemalże nową wizytówką Donovaly. Nowocześnie zaprojektowany browar, połączony z restauracją, otwarto w roku 2015 i dziś dumnie podaje on kilka różnych rodzajów rzemieślniczych piw, gdzie wyjątkowym jest „Ujec”. Jest on w zamyśle wspomnieniem przedwcześnie zmarłego Peter’a Šperka, ps. „Ujec”, który był słowackim alpinistą wysokogórskim, przewodnikiem tatrzańskim, członkiem tamtejszego GOPR’u i organizatorem skialpinizmu. Jego pamięć jest tu wciąż żywa.

Donovaly to ciekawa oferta narciarska dla szerokiej grupy narciarzy i snowboardzistów. Bardziej strome stoki i możliwość porannej jazdy docenią dobrze wyszkoleni narciarze, a łagodniejsze wzniesienia ci, co zaczynają przygodę z tym sportem. Po nartach i podczas niepogody miejscowość ma też dużo do zaoferowania. Centra wellness, restauracje i rzemieślniczy browar są przygotowane na nasze wizyty w celu regeneracji sił i wspólne biesiadowanie.

Browar w Donovaly łączy tradycję z nowoczesnością

Browar w Donovaly łączy tradycję z nowoczesnością

Winter Park Martinky

Ośrodek narciarski Martinska Hola (Martinské Hole), zwany również jako „Martinky”, zajmuje obszar położony między 1150 a 1456m n.p.m. Ośrodek ma 8km tras, które obsługuje 6 wyciągów. 12 tras zjazdowych jest certyfikowanych jako niebieskie i czerwone. Są też restauracje, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz instruktorzy, którzy z łatwością porozumiewają się po polsku.

Martinska Hola bazuje na naturalnym śniegu, który jest najbardziej ceniony przez narciarzy

Martinska Hola bazuje na naturalnym śniegu, który jest najbardziej ceniony przez narciarzy

Bardzo silną stroną „Winter park Martinky” jest duża dostępność naturalnego śniegu, który w niewielkim stopniu jest uzupełniany sztucznym puchem. Ciekawostką tego ośrodka – położonego powyżej miasta Martin – jest specyficzny dojazd. Prowadzi tu krajobrazowa i panoramiczna droga, która jest naprzemiennie jednokierunkowa. W górę jedziemy w godzinach 6,00 – 12,00 i 19,00 – 24,00, a w dół 13,00 – 18,00 i 1,00 – 5,00.

Snowland Valčianska dolina

Jadąc tylko 25 minut z Turčianskich Teplic trafimy do Doliny Walczańskiej. Ten łatwodostępny ośrodek narciarski jest idealny dla początkujących narciarzy i tych, którzy chcą szkolić swoje umiejętności. Trasy położone są na wysokości 510 – 830m n.p.m. i tworzą sieć o długości 4,7km. Sprawne transportowanie narciarzy w najwyższe części stoków zapewniają 4ry wyciągi orczykowe i 4ro osobowa kanapa. Ośrodek dysponuje systemem naśnieżania, który jest zaopatrywany w wodę z dużego zbiornika retencyjnego, którego okolice jednocześnie stanowią urokliwe miejsce do spacerów i joggingu.

Na dużej polanie u stóp tras narciarskich zlokalizowano bezpłatny parking, wypożyczalnie sprzętu i punkty gastronomiczne. W najbardziej eksponowanym miejscu, tuż przy wspomnianym zbiorniku wodnym, zbudowano Hotel „Impozant” (4 gwiazdki) z wielofunkcyjnym centrum odnowy biologicznej.

Snowland Valčianska dolina to idealne miejsce do nauki jazdy na nartach

Snowland Valčianska dolina to idealne miejsce do nauki jazdy na nartach

Jasenská dolina

Prócz wspomnianych wyżej ośrodków warto wymienić kolejny jakim jest Dolina Jaseńska (Jasenská Dolina), zlokalizowana na wysokości 530m n.p.m. Ta dolina również została w części dostosowana dla tych, którzy chcą cieszyć się górskimi urokami zimy, na nartach lub snowboardzie. Znajduje się tutaj 6 wyciągów, w tym 4ro osobowe „krzesełko”. Ten ośrodek w dużym stopniu uniezależnił się od opadów naturalnego śniegu; gdy temperatura na to pozwala śnieg w wystarczającej ilości jest produkowany we własnym zakresie. Obszar doliny bardzo dobrze nadaje się na jazdę na nartach biegowych.

Wspomniane wyżej ośrodki narciarskie, czyli „Winter Park Martinky”, „Snowland Valčianska dolina”, czy „Jasenská dolina” znajdują się w słowackim regionie Turiec. Region ten  znajduje się w północno-zachodniej części Słowacji w Kotlinie Turczańskiej, przez którą przepływa rzeka Turiec. Kotlina graniczy ze Wzgórzami Kremnickimi, Górami Żarskimi oraz grzbietami Małej i Wielkiej Fatry. Wielu uważa, że jest to jeden z najbardziej malowniczych obszarów Słowacji, który ma potencjał by przyciągać turystów i zimą, i latem. Znajdują się tutaj 2 parki narodowe i 34 obszary chronione. Park Narodowy Mała i Wielka Fatra są jednymi z najcenniejszych obszarów na Słowacji.

W mniejszych ośrodkach narciarskich Słowacji można się też dobrze najeździć na nartach

W mniejszych ośrodkach narciarskich Słowacji można się też dobrze najeździć na nartach

Region jest bogaty w naturalne wody mineralne, a także lecznicze źródła termalne w Turczańskich Teplicach, które dysponują szeroką bazą noclegową o zróżnicowanym standardzie. Na samym szczycie oferty noclegowej stoi 5cio gwiazdkowy Hotel Royal Palace. Starannie odremontowany zabytkowy obiekt oferuje luksusowe pokoje i wyżywienie na najwyższym poziomie. Na miejscu oferowane są zabiegi lecznicze.

Zabiegi lecznicze na najwyższym poziomie wyróżniają Hotel Royal Palace

Zabiegi lecznicze na najwyższym poziomie wyróżniają Hotel Royal Palace

Tuż obok hotelu jest ogólnodostępny Park Wodny, połączony z nim podgrzewaną i zadaszoną kładką. To jedyne miejsce na Słowacji, gdzie w aquaparku używana jest woda o własnościach leczniczych. Na terenie są dwa baseny (Basen Ludowy i Basen Czerwony), które są zbudowane bezpośrednio na źródłach mineralnych. Basen zewnętrzny (25m) jest wyposażony w bicze wodne, dysze masujące, łóżka do hydromasażu i dziką rzekę. Dodatkowo zamontowano dwie zjeżdżalnie: „Kamikadze” (47m) i „Film akcji” (97m), wyposażone w nagłośnienie i efekty świetlne.

5cio gwiazdkowy Hotel Royal Palace jest jednym z najbardziej luksusowych w całej Słowacji

5cio gwiazdkowy Hotel Royal Palace jest jednym z najbardziej luksusowych w całej Słowacji

Nasi południowi sąsiedzi oferują dobrą infrastrukturę i dobrze przygotowane stoki oraz dużo opcji aktywności po nartach, lub wtedy gdy pogoda będzie kapryśna. Warto wziąć pod uwagę te najbardziej renomowane centra narciarskie, jak i te, które są mniejsze, ale dadzą także dużą frajdę z uprawiania narciarstwa czy snowboardu.

TAGS
Krzysztof Kowalski
Warszawa, Polska

Kocham podróżować. Odwiedziłem jakieś 100 ciekawych regionów w ponad 60 krajach, na 6 kontynentach. Jeżeli też kochasz podróże, nie lubisz niepotrzebnie wydawać pieniędzy ale mieć możliwość umyć się chociaż raz dziennie, zawsze mieć dobre value for money i chcieć zobaczyć więcej i poczuć intensywniej to ten blog jest właśnie dla Ciebie! Kontakt: kowalski@justKowalski.pl

Polub mnie na Facebooku!
>