Petersburg
Rosja

PODRÓŻ BEZ WIZY – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE PETERSBURGA

on
25 lutego 2020
Powstanie Petersburga to efekt szalonego pomysłu cara Piotra Wielkiego, by zbudować miasto na bagnach i zbliżyć Rosję do Zachodu. Aglomeracja jest dziś kulturalną stolicą Rosji i mekką artystów. Żyje się tu wolniej niż w Moskwie, ma się wrażenie, że mieszkańcy inaczej się ubierają i zachowują. Miasto, z wieloma zabytkami i uznaną pozycją centrum edukacyjno-kulturalnego, jest świetnym miejscem na spędzenie kilku dni. Petersburg ma wiele twarzy, czasem jest monumentalny, a często przytulny i zaskakujący.
Cerkiew Spasa-na-Krowi

Cerkiew Spasa-na-Krowi

Formalności. By udać się do Petersburga i obwodu leningradzkiego (tak, obwód pozostaje wciąż „leningradzki”) wystarczy wypełnić – po rosyjsku lub angielsku – prosty wniosek on-line. Jedyny problem miałem ze zdjęciem, gdyż robiąc proste „selfie” system je odrzucał ale po kilku próbach formularz został zaakceptowany, a po 2ch dniach miałem w mailu elektroniczną, bezpłatną wizę. Formularz należy wypełnić wchodząc na stronę https://evisa.kdmid.ru

Dojazd. LOT lata do Petersburga ale tanie linie lotnicze też zwietrzyły interes wzrostu ruchu bezwizowego i lawinowo zwiększają ilość połączeń. Wizz Air w lecie 2020 będzie miał połączenia dawnej, carskiej stolicy Rosji z Wilnem, Sofią, Bukaresztem, Londynem, Budapesztem i Bratysławą. I to chyba nie jest ostatnie słowo….Ja leciałem baaaardzo tanio, z przesiadką w Londynie Luton, za 160 PLN w obie strony. Ryanair pozostaje nieco w tyle łącząc Petersburg bezpośrednim lotem wyłącznie z Maltą.
Metro w Petersburgu

Metro w Petersburgu

Transport. Poruszanie się po mieście nie jest trudne. W wiele miejsc możemy dotrzeć spacerując. Nieco „przeszkadzają” w swobodnym poruszaniu się kanały i to, że niektóre dzielnice są zlokalizowane na wyspach. Trzeba szukać najbliższego mostu ale to tylko ubogaca nasze wędrówki. Możemy także wybierać między 5 liniami metra, autobusami i trolejbusami. Latem dochodzi jeszcze komunikacja wodna.  Z lotniska Pulkovo do centrum najtaniej dojechać autobusem 39 (50RUB) do metra „Moskovskaya”, a potem gdzie trzeba (55RUB). Pierwszy kurs z lotniska ok. 5,00 rano. Taxi policzy za przejazd z lotniska 1000RUB. Jeżeli decydujemy się na taką formę transportu, to najlepiej skorzystać z pośrednictwa kantorka zlokalizowanego tuż po strefie odbioru bagażu, gdyż na zewnątrz trudno opędzić się od naganiaczy. Transport miejski jest dobrze oznaczony, napisy są też po angielsku. W autobusach reliktem minionej epoki są konduktorki, to one sprzedają bilety i upewniają się, że nikt nie jedzie na gapę. W metrze też jesteśmy pod czujnym okiem licznej obsługi. Zadziwiają umundurowane pracownice obserwujące ruch na schodach ruchomych ze swoich szklanych budek wciśniętych miedzy taśmociągi schodów. Żetony na jednorazowe przejazdy, obejmujące przesiadki, kupujemy w automatach lub kasach.
Tucano Coffee w Petersburgu

Tucano Coffee w Petersburgu

Posiłki. Nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca na posiłek, kawę czy ciastko w Petersburgu. Sieć restauracji Teremok oferuje wybór typowo rosyjskich potraw. Serwowane tam bliny, pierogi i barszcz znalazły uznanie i CNN zaliczył tą sieć do 8 najlepszych sieci potraw regionalnych na świecie (mały barszcz 250RUB). Za półdarmo można zjeść w barach samoobsługowych oznaczonych jako „stołowaja” (gulasz, kasza gryczana, sałatka i kompot za 250RUB). W mieście jest wiele kawiarni, niektóre w nowoczesnym stylu, np. Tucano Coffee, a inne w tradycyjnym, francuskim jak Lindfors. Niedaleko Newskiego Prospektu koniecznie pójdźcie na „pyszki” (Bolshaya Koniushevskaya).  W ascetycznym wnętrzu panie za ladą w fartuszkach non-iron i toczkach na głowie podadzą obowiązkowy zestaw: pączek z mocno słodzoną kawą (50RUB). Spotkacie tam nałogowych zjadaczy pączków, niektórzy biorą po kilka na głowę.
Budynki Ermitażu otaczają Plac Pałacowy

Budynki Ermitażu otaczają Plac Pałacowy

Centrum, pałace i muzea
Newski Prospekt to główna i jedna z najdłuższych ulic Petersburga (4,5 km). Łączy wiele atrakcji, a spacer po niej jest obowiązkowy. Koniecznie odwiedźcie sklep Jelisiejewa dla jego architektury, wystroju i asortymentu. Ambitny wieśniak dał początek rodzinnej dynastii słynącej z delikatesów, zajazdów i fabryki czekolady. Cerkiew Spasa na Krowi i Sobór Izaaka to dwie świątynie w centrum miasta, które powinno się zobaczyć. Pierwsza jest subtelniejsza dzięki fantazyjnym kolorom i wielości materiałów wykończeniowych, a druga wielka i monumentalna. Budynki służyły za magazyny w czasach komunizmu: Konserwatorom zajęło 20 lat odtworzenie pełnych kolorów wnętrz. Wstęp do obu po 350RUB (zamknięte w środy).
Sklep Jelisiejewa zachwyca wewnątrz i na zewnątrz

Sklep Jelisiejewa zachwyca wewnątrz i na zewnątrz

Ermitaż to jedno z największych muzeów sztuki na świecie, zajmuje kilka pałaców otaczających Plac Pałacowy, których nie sposób obejść w jeden dzień. Największe zbiory znajdują się w Pałacu Zimowym, ale najciekawsze w budynkach Sztabu Generalnego (General Staff Building). W tym kompleksie budynków, zostawiając historyczną fasadę budynków, stworzono nowoczesne wnętrze wystawiennicze z betonu i szkła, gdzie znalazły miejsce m.in. obrazy impresjonistów i wystawa poświęcona kunsztowi jubilerskiemu Faberge. Bilet zapewniający dostęp do wszystkich wystaw kosztuje 700RUB, a wyłącznie do Sztabu Generalnego 300RUB. Zaplanujcie dobrze wizytę w muzeach Ermitażu biorąc pod uwagę, że zimą są tam pustki ale w lecie kolejki do kas na 2 – 3 godziny.
Pancernik "Aurora"

Pancernik „Aurora”

Wyspa Pietrogradzka to zabytki i ciekawostki. Zabytkiem na obowiązkowej liście zwiedzania jest Twierdza Pietropawłowska z Soborem Piotra i Pawła, grobami carów i carskim więzieniem. Nieco dalej, przy nabrzeżu zacumowała „na wieczną pamiątkę” Aurora: okręt symbol, zabytek i muzeum. Rewolucja październikowa z 1917, która odmieniła losy Europy na dekady, zaczęła się od wystrzału z jej dziobowego działa (wstęp aż 700RUB).
Latem koniecznie trzeba się wybrać poza miasto, do Carskiego Sioła lub do Peterhofu. Zimą taka wyprawa do podmiejskich carskich rezydencji ma mniejsze uzasadnienie; nie nacieszymy się ogrodami i fontannami. Odpada wtedy też ciekawa podróż wodolotem do Peterhofu, gdyż w ten sposób dostaniemy się tam tylko od czerwca do października.
Łachta Centr
Do nietypowych atrakcji Petersburga można zaliczyć wieżowiec Łachta Centr. Centrum biznesowe – wciąż w budowie zimą 2020 –  zajmował będzie koncern Gazprom. Główny element kompleksu to futurystyczny wieżowiec z tarasem widokowym na szczycie. Ze swoimi 462m wysokości będzie najwyższym w całej Europie. Przewidziano także sztuczną rzekę, która wielką kaskadą spadać będzie do zatoki (metro „Begovaya” a potem spacer).
Trudno objąć wzrokiem niebotyk "Łachta Centr"

Trudno objąć wzrokiem niebotyk „Łachta Centr”

Metro
Jeżdżąc metrem pod Petersburgiem warto zadrzeć czasami głowę lub rozejrzeć się dookoła. Stacje są przestronne, zadbane i z pietyzmem wykonane, często w duchu socrealizmu. Wystrój jest adekwatny do nazwy danego przystanku i tak na przykład na „Pushkinskaya” znajdziemy pomnik poety w podziemiach. Co ciekawe, to na wielu emblematach wciąż widzimy odniesienia do minionej epoki, jak grawerowane symbole sierpa i młota.
Metro w Petersburgu jest czasem jak muzeum

Metro w Petersburgu jest czasem jak muzeum

Kameralny Petersburg
Petersburg często jest monumentalny i nieco przytłaczający. Ale w centrum można znaleść miejsca o ludzkim wymiarze, idealne na spokojne szwendanie się. Rekomenduję dwie lokalizacje. Jedna to kanał Gribojedowa koło Soboru św. Mikołaja. Tam jest dużo zieleni, piękne perspektywy i romantyczne mostki. Drugie miejsce to ulica Piestiela. Mimo, że gwarna to jej pastelowe pałace, odnowione kamienice i kościoły komponują się w przyjemną całość.
Mostki i kanały dodają miastu uroku

Mostki i kanały dodają miastu uroku

Ruska bania
Przy jednej z ulic odchodzących od Newskiego Prospektu (Degtyarnyye 1) znajduje się najlepsza bania w Petersburgu. Musiałem sam sprawdzić czy ruska bania to to samo co sauna. W budynku oddzielne piętra są zarezerowane dla kobiet i mężczyzn. Przy wejściu każdy otrzymuje wielkie prześcieradło, którym trzeba się opasać. W zbiornikach z wodą namaczają się gałązki brzozowe, dębowe i z drzew iglastych. Służą do delikatnego biczowania; najlepiej gdy taką procedurę zlecimy „bania masterowi”. Część do odpoczynku jest przestronna i luksusowa, a pojemne pomieszczenie, gdzie się wypacamy przypomina do złudzenia starą, wiejską chatę. Bale i deski, schody, podesty i łoża są mocno poczerniałe. Murowana ściana ze staroświeckimi żeliwnymi drzwiami skrywa stos nagrzanych kamieni, polewanych od czasu do czasu wodą. Zamówcie do picia kwas chlebowy; w smaku stawiam go gdzieś między piwem a coca-colą.
Ruska bania tylko pozornie przypomina saunę

Ruska bania tylko pozornie przypomina saunę

Ciekawostki
Zaskakującą budowlą na Wyspie Pietrogradzkiej jest meczet, którego kubatura zalicza go do największych w Europie (Kronverkskiy Prospekt 7). Innym miejscem, przy ulicy Polozovej 6, jest podwórze wypełnione eklektyczną instalacją artystyczną. Gdy przyjedziesz do Petersburga zimą, non stop na ulicach towarzyszyć ci będzie odgłos „grzechotania”. Większość samochodów ma opony z kolcami i ten metaliczny stukot o asfalt jest wszechobecny. Niestety takie opony mielą wierzchnią warstwę nawierzchni, a powstająca czarna maź pokrywa i ulice, i auta. Nie wygląda to dobrze.
Artyści są wszechobecni w Petersburgu

Artyści są wszechobecni w Petersburgu

Rosja poszerza obszar uproszczonego ruchu wizowego o Daleki Wschód. Już nie tylko Kaliningrad czy Petersburg ale kolejne, wielkie obszary można odwiedzić, dzięki zmodyfikowanym procedurom. Wiza jest darmowa i ważna 30 dni od dnia jej wystawienia. Jednorazowo na terenie Rosji można przebywać do 8 dni. To świetny pomysł na krótki wakacyjny wypad. Ale zacznijcie od Petersburga! Warto!
TAGS
Krzysztof Kowalski
Warszawa, Polska

Kocham podróżować. Odwiedziłem jakieś 100 ciekawych regionów w ponad 60 krajach, na 6 kontynentach. Jeżeli też kochasz podróże, nie lubisz niepotrzebnie wydawać pieniędzy ale mieć możliwość umyć się chociaż raz dziennie, zawsze mieć dobre value for money i chcieć zobaczyć więcej i poczuć intensywniej to ten blog jest właśnie dla Ciebie! Kontakt: kowalski@justKowalski.pl

Polub mnie na Facebooku!
>