Rovinj
Bałkany Chorwacja Istria

CHORWACKA ISTRIA – RANKING NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI

dnia
14 sierpnia 2018
Półwysep Istria to najdalej na północ wysunięta część Chorwacji, granicząca z Włochami i Słowenią. Ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko wybrzeże Adriatyku. Odwiedzałem ten półwysep kilkakrotnie więc skreślę listę – według mnie – największych atrakcji Istrii. Oto mój subiektywny ranking:
 1. Rovinj
  Rovinj ma najpiękniejszą panoramę ze wszystkich nadbrzeżnych miast półwyspu. Ciekawie wygląda też Porec ale to wąskie uliczki Rovinja, jego urokliwe zaułki i kameralne placyki nie mają sobie równych.  W dawnych czasach był wyspą, ale w 1763 zasypano wąską cieśninę i teraz mijając, suchą stopą, kawiarnie i restauracje możemy dostać się do ścisłego, zabytkowego centrum. W wielu miejscach dostrzeżemy silne wpływy włoskie gdyż aż 500 lat Rovinj był pod wpływem Wenecji. Stąd też język włoskiej mniejszości, dla której miejscowość nazywa się Rovigno,  słyszy się tu często. Rovinj to także centrum logistyczne – tu, porównując mnogość ofert, może zdecydować się na morską bądź lądową wycieczkę.

  panorama Rovinja

  panorama Rovinja

 2. Półwysep Kamenjak
  Półwysep Kamenjak to najbardziej na południe wysunięty skrawek Półwyspu Istria. To rezerwat, gdzie na ma utwardzonych dróg lecz za wjazd między 7.00 a 21.00 trzeba płacić (80HKR). Jeśli pożyczycie rower w jednej z kilku wypożyczalni w Premanturze, która jest bramą do rezerwatu, to możecie buszować po 404 hektarach nieużytków i cieszyć się przecudnymi widokami urokliwych zatoczek i urwistych klifów bez konieczności kupowania biletu. Na półwyspie można plażować ale trzeba go opuścić przed zmrokiem. Nie ma tam żadnych trwałych budynków co nie przeszkadza by przy każdej ciekawszej zatoczce był ulokowany beach bar. Nie przeoczcie Safari Bar, jest wyjątkowy gdyż jest ciekawie wkomponowany w dziką roślinność i znajduje się tam, gdzie wysokie klify akcentują sam koniec półwyspu. Miliony lat temu ten ląd był blisko Afryki i wtedy królowały na nim dinozaury; dziś w kilku miejscach są ślady ich stóp odciśnięte w skałach….Jadąc w kierunku Kamenjaka będziecie mijać Pulę, największe miasto regionu. Jej rzymski amfiteatr jest jednym z trzech najlepiej zachowanych na świecie. Warto go zobaczyć.

  Półwysep Kamenjak

  Półwysep Kamenjak

   

 3. Górskie Miasta
  Urok Istrii polega na tym, że atrakcje nie kończą się na wybrzeżu. Gdy pojedziemy wgłąb lądu (poruszanie ułatwia poprowadzona z północy na południe autostrada) dotrzemy do ufortyfikowanych miasteczek na wzgórzach. Niektóre z nich są zamieszkałe od 1000 roku p.n.e a ich mury były wzmacniane przez Rzymian i przebudowywane przez średniowiecznych władców. Wąskie uliczki, stare kamienne domy i cudne widoki na okolic warte są wysiłku wspinaczki. Do wyboru mamy kilka miejsc z poniższej listy: Opratalj, Draguc,  Buzet, Roc, Motovun, Boljun i Hum. To ostatnie szczyci się mianem najmniejszego miasta na świecie; rejestry podają liczbę jego mieszkańców między 8 a 23 osoby…..

  górskie miasta Istrii

  górskie miasta Istrii

   

 4. Jaskinie
  Według mnie trzeba zdecydować się na jedną z trzech jaskiń. Pewnym niuansem mojej rekomendacji jest to, że dwie z nich znajdują się w Słowenii ale nieważne jaką trasę z Polski na Istrię wybierzecie to będziecie w ich okolicy. Wokół Jaskini Postojnej wyrósł cały, wielki kombinat turystyczny i nie każdemu to będzie odpowiadać. Ale tłumy turystów, które tu zjeżdżają z całej Europy potwierdzają atrakcyjność tego miejsca. Większość z 1,5 godz. podziemnej trasy wycieczkowej pokonuje się kolejką a najpiękniejszą część, ok. 1 km, pieszo. Formacje skalne i wyrzeźbione w górze sale robią wielkie wrażenie. Słoweńską alternatywą dla Postojnej jest Skocjanska. Może mniej oblegana ale równie atrakcyjne geologicznie. Nie poprowadzono tam podziemnej kolejki a piesza trasa prowadzi, między innymi, wzdłuż wielkiego podziemnego wąwozu. Chorwaci pozazdrościli Słoweńcom sukcesu turystycznego Postojnej i Skocjanskiej i, od 1995, zapraszają zwiedzających do Jamy Baredine. W niej, 60 metrów pod ziemią, zwiedzicie 5 skalnych pomieszczeń, pięknie przez naturę udekorowanych stalagmitami i stalaktytami. Argumentem za odwiedzeniem tej ostatniej będzie koszt. Gdy za wejście do Postojnej osoba dorosła zapłaci ok. 30EUR to do Baredine tylko 10EUR.
  W niewielu jaskiniach na świecie żyje odmieniec jaskiniowy. To przedziwny zwierzak; nie ma pigmentu i jest koloru ludzkiej skóry białego człowieka. Żyje w całkowitej ciemności a wierzeniach ludowych uznawany był za oseska smoka; jak jaskinia to i smok, to jasne. Ten 30 cm płaz może żyć do 100 lat i przeżyć bez jedzenia, w hibernacji, nawet do lat 10…..to tak jakby człowiek zjadał tylko 10 posiłków w całym swoim życiu. Zobaczysz go podczas zwiedzania powyższych jaskiń.

  jaskinie na Bałkanach

  jaskinie na Bałkanach

   

 5. Opatija
  Wjeżdzając z Rijeki na Istrię będziemy mijać Opatiję. Nazywana „Niceą Adriatyku” ma w sobie wiele z przepychu minionych czasów gdy, pod koniec XIX wieku, arystokratyczne rody budowały tam swoje pałace. Piękne budynki i czasami jeszcze piękniejsze ogrody nadają miastu wyjątkowy charakter czasów, które odeszły. Około roku 1885 stała się ona letnim kurortem, cenionym przez austriacko – węgierską elitę i wtedy zaczęto budować tu hotele, sanatoria i wille bawiąc się przy okazji stylami. Starożytność mieszano z renesansem, wykorzystywano całą paletę pastelowych barw. Poczujcie te klimaty, gdy pod cyprysami Opatiji przechadzali się królowie, arystokraci i artyści.

  W Opatiji jest dużo pięknych willi i ogrodów

  W Opatiji jest dużo pięknych willi i ogrodów

   

 6. Wenecja
  Tak, to nie pomyłka. Oddalona o 2 i pół godziny rejsu Wenecja jest często wybieraną wycieczkową opcją dla tych spędzających urlop na Istrii. Ja skorzystałem z takiego rejsu podczas pierwszego pobytu w Chorwacji (w 1994 roku….oups!) a podczas tegorocznego pobytu zauważyłem, że pozostaje ona wciąż bardzo popularna. Za 520HKR omijając korki, nie płacąc za autostrady i drogi parking na przedmieściach Wenecji dopływamy do miasta. Już sam widok, który otwiera się gdy statek wpływa do, uznawanego za jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast świata, jest bezcenny. Podróż zwykle rozpoczyna się koło 7,30 rano a jednostka zacumuje, w drodze powrotnej, koło 20,00. Na Wenecję mamy ok. 6 godzin. Rejs jes obsługiwany z Poreca, Umagu, Rovinja i Puli.P.S. poniższy kolaż zawiera moje zdjęcia zrobione w 1994 roku podczas opisywanej wycieczki statkiem do Wenecji…..:-)

  rejs z Istrii do Wenecji

  rejs z Istrii do Wenecji

Półwysep Istria jest ciekawą i urozmaiconą destynacją na Bałkanach. Ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko plażowanie nad lazurowym Adriatykiem. Piękne miasta na wybrzeżu, górskie warowne miasteczka, dzika przyroda i zabytki. Istria to także świetne miejsce wypadowe by zobaczyć jedne z najsłynniejszych w Europie jaskiń i wybrać się do romantycznej Wenecji.

TAGS
Krzysztof Kowalski
Warszawa, Polska

Kocham podróżować. Odwiedziłem jakieś 100 ciekawych regionów w ponad 60 krajach, na 6 kontynentach. Jeżeli też kochasz podróże, nie lubisz niepotrzebnie wydawać pieniędzy ale mieć możliwość umyć się chociaż raz dziennie, zawsze mieć dobre value for money i chcieć zobaczyć więcej i poczuć intensywniej to ten blog jest właśnie dla Ciebie! Kontakt: kowalski@justKowalski.pl

Polub mnie na Facebooku!
iVisa
Szybkie zawieranie ubezpieczeń
>