Seres
e-Travel

SERES 3 – CHIŃSKI ELEKTRYK Z PASZPORTEM USA

on
15 lutego 2023

Seres 3 wydaje się być mistrzem pierwszego wrażenia. Pierwsze spojrzenie i jesteśmy tym chińskim autem mile zaskoczeni. Pierwsze kilometry starają się także potwierdzać, że wzrok nas nie mylił, że ergonomia i technika są na wysokim poziomie. Niestety, po kilku dniach auto objawia swoje mankamenty co nie zmienia faktu, że jest to ciekawa oferta wśród elektryków.

Sylwetka Seresa jest zwarta i może się podobać

Sylwetka Seresa jest zwarta i może się podobać

Za Seresem stoi Dongfeng Sokon Automobile. DFSK posiada trzy bazy produkcyjne w Chinach, Indonezji i USA, z siedmioma fabrykami pojazdów i silników. Od 2005 roku DFSK rozpoczął eksport, a do tej pory wyeksportował łącznie ponad 350 000 pojazdów do, bez mała, 70 krajów. W Polsce dystrybucję Seresa wzięła na siebie firma Busnex, oferująca także autobusy Yutong.

Przedstawiciele Seresa z dumą twierdzą, że auto jest „prawie amerykańskie”. Technologia Seresa miała się narodzić w Kalifornii, a niektórzy twórcy sukcesu Tesli przyłożyli rękę przy tworzeniu pojazdu. Chińczycy przyszli na gotowe.

Wnętrze jest wykonane z wysokiej jakości materiałów

Wnętrze jest wykonane z wysokiej jakości materiałów

Trzeba przyznać, że sylwetka auta może się podobać. Zwarte, uniesione nadwozie wpisuje się w obowiązujący od lat trend tworzenia crossoverów. Zewnętrze auta nie razi azjatycką stylistyką, która często nie jest pozytywnie odbierana w Europie. Trzeba przyznać, że ten 5-osobowy samochód o długości 4,385 m został także wewnątrz zaprojektowany z dużą dbałością o szczegóły i nie można mieć zastrzeżeń do jego wykończenia, co również staranności w doborze materiałów. Duże uznanie należy się za design foteli. Zresztą właśnie fotele, deska rozdzielcza, kierownica i inne elementy zostały pokryte przetworzoną skórą. Auto jest wyposażone w system kamer 360°, elektryczne, podgrzewane siedzenia (3 poziomy) i panoramiczny dach. Co dziwi to brak możliwości regulacji podparcia lędźwiowego, a kierowca jest ustawiana tylko w jednej płaszczyźnie.

Wśród wskaźników Teresa jest ten co pokazuje temperaturę akumulatora

Wśród wskaźników Teresa jest ten co pokazuje temperaturę akumulatora

W aucie dostępne są 3 tryby jazdy: Normal, Sport i  Eco. Niestety, nie ma oddzielnego systemu sterowania poziomem rekuperacji. Każdy tryb ma przypisany swój poziom odzysku energii – w „Sport” auto żegluje, a w „Eco” rekuperacja jest zauważalna, ale nie intensywna.

Seres 3 ma akumulator o pojemności 53 kWh i silnik o mocy 162 KM. Maksymalna prędkość wynosi 155 kilometrów na godzinę, a jego homologowany zasięg to 329 kilometrów.

Okrągła gałka sterowania napędami Seresa wysuwa się po włączeniu zapłonu

Okrągła gałka sterowania napędami Seresa wysuwa się po włączeniu zapłonu

Pomimo powyższych parametrów auto sprawia wrażenie niezwykle leniwego, tak jakby nie chciało niepotrzebnie zużyć choćby pojedynczego elektronu energii. Nawet włączenie trybu „Sport” niewiele pomaga. Pomimo wielokrotnych prób nie udało się także aktywować funkcji „kickdown”, niezwykle ważnej w sytuacjach, gdy trzeba skrócić manewr wyprzedzania.

Na wyświetlaczach przed oczami kierowcy ukazuje się nietypowy wskaźnik, który pokazuje aktualną temperaturę akumulatora. Być może zamysłem konstruktorów było przekazanie tej informacji kierowcy, by można było korygować oczekiwany czas ładowania baterii względem tego czy akumulator jest w optymalnej temperaturze, czy może będzie wymagał schłodzenia lub ogrzania, co wydłuży czas ładowania.

Seres 3 jest dostępny w jednej wersji, ale bardzo bogato wyposażonej; na zdjęciu widok z kamer 360

Seres 3 jest dostępny w jednej wersji, ale bardzo bogato wyposażonej; na zdjęciu widok z kamer 360

Mimo, że w aucie zastosowano optymalne połączenie ekranu dotykowego z tradycyjnymi przyciskami to niektóre z funkcji nie są odnajdowane intuicyjnie. Nawet włączenie ogrzewania na początku nie przychodzi z łatwością. Menu językowe jest więcej niż skromne; do wyboru mamy angielski lub chiński.

Seres występuje na polskim rynku wyłącznie w jednej wersji wyposażenia (Luxury). Do wyboru pozostaje nam jedynie kolor: biały, czarny, niebieski bądź czerwony.

Klient na zakupach, a Seres 3 się ładuje. 13 sklepów LIDL ma zamontowane ładowarki

Klient na zakupach, a Seres 3 się ładuje. 13 sklepów LIDL ma zamontowane ładowarki

Gwarancja na auto to 5 lat lub 150 000 km, a na baterię: 8 lat lub 120 000 km. Parametrami zabezpieczenia gwarancyjnego chińskie auto nieco odbiega od europejskich konkurentów, gdzie podczas trwania gwarancji na „elektrykę” można przejechać zwykle dodatkowe 40 000km. Spadek pojemności baterii do 30% w trakcie trwania gwarancji uważa się za efekt normalnego użytkowania; tutaj stanowisko chińskiego producenta jest typowe i nie odbiega od warunków innych e-aut.

Busnex zbudował sieć dilerską składającą się z 8 punktów, a wymagania wobec partnerów nie są wyśrubowane, dlatego samochody zwykle spotka się w wielomarkowych aneksach.

Warto zapamiętać to logo - będziemy jest spotykać coraz częściej na polskich drogach

Warto zapamiętać to logo – będziemy jest spotykać coraz częściej na polskich drogach

Chiński Seres ma bardzo atrakcyjną sylwetkę, jest świetnie zaprojektowany, a elementy są dobrze spasowane. Nie oszczędzano również na jakości użytych materiałów. Auto się dobrze prowadzi, a nierówności są tłumione bardzo sprawnie. Wydaje się, że usunięcie kilku irytujących mankamentów pozwoliłoby na pretendowanie Seresowi do bycia w pierwszej lidze aut bezemisyjnych.

TAGS
Krzysztof Kowalski
Warszawa, Polska

Kocham podróżować. Odwiedziłem jakieś 100 ciekawych regionów w ponad 60 krajach, na 6 kontynentach. Jeżeli też kochasz podróże, nie lubisz niepotrzebnie wydawać pieniędzy ale mieć możliwość umyć się chociaż raz dziennie, zawsze mieć dobre value for money i chcieć zobaczyć więcej i poczuć intensywniej to ten blog jest właśnie dla Ciebie! Kontakt: kowalski@justKowalski.pl

Polub mnie na Facebooku!
>