Volvo XC90
e-Travel

VOLVO XC-90 RECHARGE T8 – 7 MIEJSC W LUKSUSIE

dnia
19 lipca 2021
Volvo XC-90 Recharge T8 to potężny SUV o skandynawskim rodowodzie. Dysponuje możliwością przewożenia 7-miu osób w luksusowym wnętrzu o pastelowych kolorach. Auto budzi respekt swoimi wymiarami, ale potrafi też być bezgłośne i bezemisyjne.
Volvo XC90 zdaje się być autem pasującym do podmiejskiej rezydencji

Volvo XC90 zdaje się być autem pasującym do podmiejskiej rezydencji

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do “pudełkowatego” kształtu najnowszych Volvo. Auto nawet z daleka prezentuje się bardzo solidnie i wzbudza nasze zaufanie. Jazda na światłach dziennych pozwala dostrzec innym uczestnikom ruchu charakterystyczny kształt rozświetlonego przodu auta – to położona litera “T”. Auto jest potężne, swietnie sprawdzi się wykorzystywane w podmiejskich rezydencji, jak i podczas weekendowych czy wakacyjnych podróży. Niestety jego wielkość i wagę czuje się podczas hamowania i szybszej jazdy na zakrętach.

Wnętrze Volvo XC90 T8 pomieści nawet 7 osób

Wnętrze Volvo XC90 T8 pomieści nawet 7 osób

Wnętrze daje nam możliwość przewożenia nawet 7-miu osób. Co bardzo pozytywne zaskakuje to, że nawet przy maksymalnym wykorzystaniu wszystkich miejsce siedzących pozostaje całkiem spory bagażnik. Niestety, nie udaje się wtedy zamontować rolety przestrzeni bagażowej; wygląda na to, że należy ją zostawić w domu gdy planujemy taką podróż.

We wnętrzu Volvo przeważają pastelowe kolory

We wnętrzu Volvo przeważają pastelowe kolory

Design kabiny odwołuje się do skandynawskiej kolorystyki. Pastelowe są kolory okładzin drewnianych i skóry siedzeń. Dobór kolorów nie męczy, a daje poczucie komfortu i wyciszenia. Siedzenia są bardzo wygodne i podgrzewane w trzech intensywnościach. Jakość wnętrza robi bardzo dobre wrażenie. Nawet takie detale jak kluczyk do utwierania pojazdu czy manetka zmiany napędów są wykonane z największą starannością. Projektanci zadbali o wygodę użytkowania wnętrza – po raz pierwszy spotkałem się, by schowek przed fotelem pasażera był odblokowywany elektrycznie za pomocą przycisku. Czy to nadmierny luksus? Nie, jest to wygodne i zwiększa bezpieczeństwo; by otworzyć schowek w tradycyjny sposób trzeba by się mocno pochylić tracąc drogę z pola widzenia.

Wszystkie fotele Volvo są wygodne i świetnie wykonane, a po rozłożeniu tych z trzeciego rzędu wciąż pozostaje spory bagażnik

Wszystkie fotele Volvo są wygodne i świetnie wykonane, a po rozłożeniu tych z trzeciego rzędu wciąż pozostaje spory bagażnik

Większość regulacji funkcji pojazdu dokonujemy poprzez ekran dotykowy co jest rozwiązaniem, które nie każdemu przypadnie do gustu. Są osoby, które w pełni zaakceptują takie rozwiązanie, ale także takie, które wolałyby by część funkcji była sterowana w tradycyjny sposób. Wydaje się, że – na przykład – lepiej by było zostawić tradycyjny przycisk obiegu zamkniętego powietrza tak by był on natychmiast dostępny, gdy nagle znajdziemy się za wiekową, kopcącą ciężarówka albo zaskoczy nas na trasie strefa wypalania traw. Według projektantów Volvo istotniejsze było, by dostępne od ręki były przyciski ogrzewania przedniej i tylnej szyby. Wydaje się, że dało o sobie znać bezpieczeństwo, o którym Volvo stara się nieustannie myśleć.

Duży zasięg dla hybrydy ładowanej z gniazdka to rzadkość - Volvo XC90 jest chlubnym wyjątkiem

Duży zasięg dla hybrydy ładowanej z gniazdka to rzadkość – Volvo XC90 jest chlubnym wyjątkiem

Jazda Volvo jest przyjemna zarówno w trybie spalinowym, jak i elektrycznym. Bardzo pozytywnie odebrałem brak kompromisu jeśli chodzi o zasięg auta. Wprowadzenie systemu hybrydowego jak i baterii nie spowodowało drastycznego zmniejszenia zasięgu na silniku spalinowym. Udało się tu uniknąć często występującego mankamentu podobnych konstrukcji konkurencji.

Schowek przed fotelem pasażera jest otwierany elektrycznie

Schowek przed fotelem pasażera jest otwierany elektrycznie

Jeśli chodzi o selekcję napędów to kierowca ma kilka z nich do wyboru: “napęd stały na 4 koła, “jazda oszczędna, czyli <pure>”, “jazda hybrydowa” (rekomendowana przez Volvo jako idealna do codziennego użytkowania), “power” i “off road”. Podczas jazdy można aktywować system Brake, który zwiększa poziom odzyskiwania energii – jest w prosty sposób uruchamiany pociągnięciem manetki znajdującej się na tunelu środkowym do tyłu. Ładownie odbywa się złączem Type 2, a auto po podłączeniu do prądu i dokonaniu pomiaru parametrów ładowania pokazuje dokładną godzinę, gdy baterie będą już pełne energii. Auto ma na wyposażeniu kabel ładowania, a znajdująca się na nim ładowarka nie ma często występującego kształtu sporej “cegły”; już dużo mniejsza, lżejsza i poręczniejsza, w obłym kształcie.

Świetne materiały i dbałość o detale to znak rozpoznawczy największego SUV'a Volvo

Świetne materiały i dbałość o detale to znak rozpoznawczy największego SUV’a Volvo

Test Volvo XC-90 T8 zbiegł się w czasie z rozpoczęciem kampanii szwedzkiego producenta dotyczącej bezpiecznego przewożenia “elektroniki” w autach. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Volvo Car Warszawa wynika, że ponad 70% rodziców pozwala dzieciom na zabawę tabletem podczas podróży samochodem. Niestety, tylko 38% z nich odpowiednio go zabezpiecza. W swojej najnowszej kampanii Volvo zwraca uwagę, że na bezpieczeństwo dzieci w podróży w znacznym stopniu wpływa odpowiednie zabezpieczenie tabletów, z których maluchy korzystają w trakcie jazdy.

Zasady przewożenia elektroniki w aucie to kolejna kampania Volvo promująca bezpieczeństwo

Zasady przewożenia elektroniki w aucie to kolejna kampania Volvo promująca bezpieczeństwo

Okazuje się, że ponad połowa badanych nie zdaje sobie sprawy, że tablet podczas wypadku może stać się niebezpieczny dla podróżnych. Mimo, że polski Kodeks Drogowy nie określa jasno, aby ciężkie lub ostre przedmioty znajdujące się w środku pojazdu były zabezpieczone lub mocowane ze względu na ryzyko obrażeń osób znajdujących się w pojazdach to jednak Volvo podkreślała, że warto zwrócić na to uwagę. Badanie szwedzkiej firmy pokazało, że 10% rodziców pozwala maluchowi na korzystanie z tabletu. W ofercie Volvo znajdziemy uchwyt na urządzenie, które umożliwia zamontowanie tabletu w nagłówku fotela przed dzieckiem, tak aby podróż była bezpieczna dla wszystkich jej uczestników.

.

TAGS
Krzysztof Kowalski
Warszawa, Polska

Kocham podróżować. Odwiedziłem jakieś 100 ciekawych regionów w ponad 60 krajach, na 6 kontynentach. Jeżeli też kochasz podróże, nie lubisz niepotrzebnie wydawać pieniędzy ale mieć możliwość umyć się chociaż raz dziennie, zawsze mieć dobre value for money i chcieć zobaczyć więcej i poczuć intensywniej to ten blog jest właśnie dla Ciebie! Kontakt: kowalski@justKowalski.pl

Polub mnie na Facebooku!
iVisa
Szybkie zawieranie ubezpieczeń
>