Karyntia
Austria

KARYNTIA – POŁUDNIOWY REGION AUSTRII

Karyntia to najbardziej na południe położony region Austrii. Graniczy z Włochami i Słowenią a mieszkańcy podkreślają, że emocjonalnie im blisko do sąsiadów. Region ze swoją rozbudowaną infrastrukturą, czystymi jeziorami i górami jest atrakcyjną destynacją wakacyjną. W czasie lata jeziora mają bardzo ciepłą wodę; idealnie nadają się do plażowania i uprawiania sportów wodnych, a wokół nich poprowadzono szlaki rowerowe.

Karyntia to lasy, góry i jeziora
Karyntia to lasy, góry i jeziora

TRASY WIDOKOWE

Jedne z najpiękniejszych górskich tras widokowych są położone w Karyntii, a trasa Grossglockner należy do najbardziej fascynujących dróg na Starym Kontynencie. Trasa ma 48km i mając 2 punkty startu układa się w literę T. Nieważne, gdzie się ją rozpocznie to celem będzie Franz-Josef-Hohe, skąd widać szczyt Glossglockner (3798m) i jeszcze 30 innych trzytysięczników i lodowiec Pasterze. Warto na przejechanie trasy poświęcić cały dzień i urozmaicić jazdę wędrówkami – od niej odchodzi 7 tras pieszych. Po drodze znajdziemy też 14 górskich restauracji i 4 place zabaw dla dzieci.

Dobrą bazą do wjazdu na Grossglocknerstrasse jest Heiligenblut, które jest pięknie położonym alpejskim miasteczkiem. W jego centrum znajduje się dolna stacja kolejki gondolowej, która prowadzi na szczyt Schareck (2604m). Tam zaczyna się kilka szlaków, a najprostszym pomysłem będzie zejście w dół do stacji pośredniej lub nawet do samego miasteczka. Ścieżka zapewni piękne widoki na góry prowadząc zakosami coraz niżej.

Szczyt Glossglockner ma aż 3798 m.n.p.m.
Szczyt Glossglockner ma aż 3798 m.n.p.m.

Nockalmstrasse to kolejna z tras widokowych w Karyntii. To 34 kilometry drogi, która wije się po zboczach, przecina górskie pastwiska, zalicza kolejne punkty widokowe i ma kilka ciekawych przystanków. Od niej poprowadzono ścieżki edukacyjne, można zatrzymać się, by obejrzeć film 3D o regionie, zapoznać się z odkrytymi skamieniałościami lub poznać stare, górnicze techniki. Są też miejsca, gdzie można coś zjeść i odpocząć.

ŚREDNIOWIECZNE GMUND I MUZEUM PORSCHE

Gmund to miasto, które zachowało swój średniowieczny charakter. Kiedyś było kluczowe dla utrzymania ciągu handlowego między Norymbergą i Wenecją. Dziś jest spokojnym miasteczkiem, które upodobało sobie wielu artystów, którzy otworzyli tu swoje pracownie i galerie. Wielu przyjeżdża do Gmund by zwiedzić tutejsze Muzeum Porsche. Przecież od 1944 do 1950 roku tu działał Ferdynand Porsche. Dzięki pracy prywatnego kolekcjonera na dwóch piętrach zaadaptowanego starego budynku eksponowane są auta, silniki, grafiki i inne cenne dla fanów motoryzacji eksponaty.

Muzeum Porsche w Gmund
Muzeum Porsche w Gmund

KLAGENFURT

Będąc w Karyntii nie wolno pominąć stolicy regionu, czyli Klagenfurtu. Miasto leży nad najcieplejszym austriackim jeziorem Worthersee, które upodobali sobie licznie tu przybywający celebryci. Miasto Klagenfurt jest urokliwe i krótki spacer po nim pozwoli odkryć nam wiele placów i placyków, które często we władanie przejęły kawiarnie. Stara część zabudowy wyróżnia się układem szachownicowym, gdzie za frontowymi murami, kryją się arkadowe dziedzińce. Za taką zabudowę odpowiedzialni byli włoscy architekci.

Widok na Klagenfurt z wieży kościelnej
Widok na Klagenfurt z wieży kościelnej

JEZIORA, RZEKI I ROWERY

Karyntia szczyci się kilkoma czystymi jeziorami, których woda latem osiąga nawet 28 stopni. Nad jeziorami są pensjonaty, hotele, świetnie wyposażone campingi i ośrodki wypoczynkowe. Zwykle towarzyszą im wypożyczalnie sprzętu pływającego i rowerów. Trasy rowerowe prowadzą oznaczonymi szlakami, głównie asfaltowymi lub inaczej utwardzonymi. Niektóre odcinki wiodą lokalnymi lub bocznymi drogami o niskim natężeniu ruchu drogowego. Te trasy, które biegną wzdłuż brzegów rzek i jezior na ogół są płaskie lub lekko pagórkowate z występującymi, od czasu do czasu, stromymi odcinkami.

Trasy rowerowe Karyntii opisane są rownież po polsku
Trasy rowerowe Karyntii opisane są rownież po polsku

Obszar turystyki rowerowej w Karyntii obejmuje okolice wielkich jezior tego landu, a także rzek Drawy oraz Gail, rozciągając się na pagórkowatych południowych terenach granicznych. Najbardziej spektakularną trasą rowerową jest „Wielka Pętla Jezior Karynckich”, podczas której miniemy 5 karynckich jezior i rzeki – aż 50% trasy będzie wiodło wzdłuż wody. Ten szlak (340km) przypomina leżącą 8mkę, a start i meta jest w Villach. Na jego pokonanie należy przeznaczyć od 4ch dni do tygodnia.

Trasy Karyntii prowadzą oznaczonymi szlakami, głównie asfaltowymi lub inaczej utwardzonymi. Niektóre odcinki wiodą lokalnymi lub bocznymi drogami o niskim natężeniu ruchu drogowego. Trasy biegnące wzdłuż brzegów rzek i jezior są zwykle płaskie lub lekko pagórkowate z występującymi, od czasu do czasu, stromymi odcinkami.

Malownicza trasa wokół jeziora Faaker See
Malownicza trasa wokół jeziora Faaker See

Karyntia ma rozbudowaną ofertą turystyczną, dzięki czemu można znaleźć w niej różne miejsca noclegowe. Tym, którzy wybierają się na rowery szlakiem wzdłuż Drawy (Drau – radweg) można polecić odwiedzenie strony www.drauradwegwirte.at. To serwis zrzeszenia założonego przez ok. 50 gospodarzy, którzy pragną zapewnić jak najlepsze usługi rowerzystom przemierzających te trasę.

Na terenie całej Karyntii znajduje się ok. 50 wypożyczalni umożliwiających wynajęcie roweru elektrycznego. Bardzo często wypożyczony rower można oddać w dowolnej stacji. Informacje i rezerwacje online są możliwe poprzez stronę www.kaernten-rent-ebike.at

Przykładową trasą – jedną z najkrótszych – jest trasa wokół jeziora Faaker See. Ma tylko 10 km i idealnie nadaje się na „rozgrzewkę” lub rodzinną przejażdżkę przed podjęciem kolejnych rowerowych wyzwań. Mimo, że trasa jest tak krótka to jej zróżnicowanie zaskakuje. Jedziemy po asfalcie, po leśnych ścieżkach lub przez łąki, raz po raz, zbliżając się lub oddalając od jeziora. Czasami trafiamy na dzikie plaże, a innym razem na gwarne kąpieliska z pełną infrastrukturą.

Jedno z górskich jezior Karyntii
Jedno z górskich jezior Karyntii

POTRAWY KARYNTII

Kiedyś Karyntia była ubogim regionem, a tutejsze potrawy były proste, bazujące na lokalnych składnikach. Nieurodzajna ziemia nie przynosiła dobrych plonów. Atutem były za to lasy pełne dzikiej zwierzyny i grzybów, a także akweny słodkowodne pełne ryb. Sentyment do prostej kuchni pozostał, lecz jej smak wzbogaciły wpływy z południa i użycie ziół.

Na kulinaria z Karyntii zwrócił uwagę mnich Paolo Santonino, który w XV w. trzykrotnie udawał się na inspekcję do Karyntii na polecenie hierarchów. Pozostawił po sobie zapiski komplementujące jakość serwowanego jedzenia, szczególnie ryb. Wciąż dzisiaj czyste jeziora i rzeki są atutem Karyntii i mimo, że obecnie podaż musi być wspomagana przez stawy hodowlane to ryby – szczególnie pstrąg – cieszą się zasłużonym uznaniem.

Z dań mięsnych warto wymienić Ritschert. To jednogarnkowe danie z pęczakiem, fasolą i wędzonym mięsem pochodzi bezpośrednio z tradycyjnej wiejskiej kuchni. Wśród jego składników nie może zabraknąć cebuli, czosnku, marchwi i selera. Charakterystyczny aromat zapewnia lubczyk. W smaku tej potrawy odnajdziemy nuty znanego nam krupniku, ale jest karyncki specjał jest dużo gęstszy.

Trzy karynckie pierogi, lecz każdy inny
Trzy karynckie pierogi, lecz każdy inny

Szczególnym rarytasem regionu są Kärntner Nudel, które są pierogami. Mieszkańcy Karyntii nie obrażą się, jeśli nazwiemy je z włoska „ravioli”. Niektóre z nich mają farsz podobny do tego z pierogów ruskich, ale nie zdziwmy się, gdy zamiast ziemniaków użyty będzie chleb. Często farszem jest też mielone mięso, albo warzywny mix z dużym dodatkiem szpinaku. Tak naprawdę farsze mają swoje warianty zależnie od tradycji lokalnej i rodzinnej osoby je przygotowującej. Tak samo jest z ich wielkością. Uważa się, że im bardziej na północ regionu tym pieróg większy. Pierogi są polewane masłem, a towarzyszy im grubo ścięty plaster twardego sera i boczek.

Po dobrym obiedzie często podawane są nalewki. Produkuje się trunki z owoców starych odmian jabłoni, a także z szyszek sosny. Te ostatnie są zbierane w górach i szuka się tej odmiany, która daje szyszki, które po przecięciu będą miały wyraźnie czerwony środek. Zarówno w aromacie, jak i smaku wyraźnie będzie wyczuwalna nuta żywicy.

Własnej roboty nalewka sosnowa - warto spróbować w Karyntii!
Własnej roboty nalewka sosnowa – warto spróbować w Karyntii!

Władze Karyntii przewidują dalszy wzrost zainteresowania regionem. Mają silne atuty w ręku, jak góry i jeziora. Uważają, że uda im się przyciągnąć obecnie tych turystów, którzy będą obawiać się fal letnich upałów, które coraz częściej nawiedzają Europę. Karyntia, która jest położona wyżej, a wciąż dysponuje akwenami do uprawiania sportów wodnych może stać się coraz częściej wybieraną destynacją urlopowiczów.

Te wpisy mogą Ci się spodobać: